Чи потрібно приймати вітамін D цілий рік?

Добавки вітаміну D широко рекомендують лікарі, незалежно від віку, статі, стану здоров’я тощо. Однак найбільше про вітамін D можна почути восени та взимку, коли дні стають коротшими, контакт із сонцем меншає, а поверхня шкіри менше.

Звичайно, восени та взимку настійно рекомендується приймати вітамін D, але як бути з весною та влітку? Чи добавки, багаті вітаміном D, більше не потрібні, і достатньо лише перебування під сонячним світлом? Тому варто дізнатися, чи варто приймати вітамін D цілий рік.

Вітамін D забезпечується сонцем

Незважаючи на те, що вітамін D доступний у їжі, його найціннішим джерелом є сонячне світло UVB. Радіація на шкірі викликає т.зв шкірний синтез вітаміну D, в результаті чого вітамін D виробляється нашим організмом. Адекватне перебування на сонці може забезпечити всі ваші щоденні потреби у вітаміні D, але це не так просто, як може здатися.

Перш за все, існує багато різних факторів, які впливатимуть на ефективність синтезу шкіри. Що на це вплине? Географічна широта, а отже, кут падіння сонячних променів на шкіру, погодні умови (смог, хмари тощо), колір обличчя та її поверхня, що піддається впливу сонця, маса тіла, використання різних типів кремів із фільтрами, застосування ліки та стан здоров’я, або пора року, а також час доби.

Усе це означає, що в Польщі навіть навесні та влітку часто важко забезпечити достатню кількість вітаміну D через, серед іншого, до погодних умов, а також до того, що в цей період ще значну кількість часу проводять у приміщенні. Особливо, коли сонце здатне виробляти найбільшу кількість вітаміну D через синтез шкіри (10-15).

А як щодо добавок вітаміну D?

Варто пам’ятати, що невиправдана добавка може призвести до надлишку того чи іншого нутрієнта, що може бути настільки ж небезпечним, як і його дефіцит. Це означає, що завжди варто перевірити рівень певної поживної речовини в організмі на самому початку і, на основі цього, скоригувати дієтичну добавку та дозу. Навіть якщо мова йде про вітамін D, дефіцит якого відчуває приблизно 90% населення планети.

Однак у Польщі погодні умови та всі інші змінні, що впливають на ефективність синтезу шкірою вітаміну D, означають, що його добавки рекомендують цілий рік. Однак варто зазначити, що залежно від вашого здоров’я, ваги та віку потреба у вітаміні D буде різною. Тому варто спочатку як слід дослідити його рівень у власному організмі і на основі аналізів попросити лікаря підказати оптимальну дозу вітаміну D у вашій ситуації.